آخرین خبرها
تاریخ ارسال خبر: ۱۰ آذر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۱۳۷۶۷
کرج ؛ معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری البرز هفته پژوهش را فرصتی مناسب برای رقابتی سالم در حوزه تحقیق و فناوری عنوان کرد.به گزارش خبرنگار مهر، عباداله کامکار در جلسه هماهنگی برنامه های هفته پژوهش و فن آوری البرز که صبح امروز برگزار شد، اظهار کرد: نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و اعضاء کمیته ها باید با حضور جدی خود در برنامه های هفته پژوهش، بسترهای قابت سالم در حوزه تحقیقات و فناوری را به وجود آورده و در صدد برطرف کردن مشکلات این عرصه باشند.

وی در ادامه ضمن ارائه گزارش از روند اجرای برنامه ها بر استفاده تمام ظرفیت ها و توان دستگاه های متولی در زمینه علم و فن آوری جهت تامین هزینه های لازم و ارائه خدمات بهتر به گروهای هدف و رعایت صرفه و صلاح و اجتناب از امور غیر ضروری تاکید کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری البرز خاطر نشان کرد: دبیران کمیته ها باید در هفته پژوهش و فناوری پیشرفت را همواره مدنظر قرار داده و با همکاری و مشارکت یکدیگر برای ترویج پژوهش و فن آوری ها در میان اقشار مختلف جامعه قدم‌های مثبتی بردارند.

کامکار افزود: برگزاری نمایشگاه، جشنواره ایده های برتر، جشنواره برگزیدگان پژوهش و فن آوری، جشنواره دانش آموزی و تجلیل از فناوران و پژوهشگران برتر از جمله برنامه های هفته پژوهش و فن آوری است.

جانشین رئیس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان البرز در پایان با توجه به اولویت‌های نمایشگاه هفته پژوهش گفت: تعیین تکلیف و ساماندهی غرفه های واگذار شده در نمایشگاه جزو اصلی‌ترین و مهم‌ترین وظایفی است که باید هر چه سریع تر انجام شود.

در این نشست مصوب شد؛ کمیته های علمی در راستای معرفی پژوهش های واجب و ضروری و کمیته اجرایی و تبلیغات و اطلاع رسانی برای اجرای با کیفیت برنامه ها و نمایشگاه در این چند روز مانده به افتتاح نهایت تلاش خود را برای برگزاری هر چه با شکوه تر برنامه ها انجام دهند.

تاریخ ارسال خبر: ۱۰ آذر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۱۳۷۶۶
کرج ؛رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی البرز گفت: تعداد ۲۱۴ راس اسب وارداتی از کشورهای اروپایی به قرنطینه نگهداری اسب استان وارد و مراقبت‌های بهداشتی؛قرنطینه ای بر روی آنها اعمال شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشیکی استان البرز، مسعود عصار با اعلام این خبر اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۲۱۴ راس اسب وارداتی از کشورهای اروپایی به قرنطینه نگهداری اسب استان وارد و مراقبتهای بهداشتی ؛ قرنطینه ای بر روی آنها اعمال شد.

عصار در ادامه خاطرنشان کرد: قرنطینه اسب های وارداتی کشور در استان البرز به‌صورت فعال بوده و اسب‌های وارداتی از کشورهای مختلف در این مرکز قرنطینه تحت نظارت‌های بهداشتی ؛ قرنطینه ای دامپزشکی پس از طی مراحل لازم به مراکز پرورش اسب در سراسر کشور اعزام می‌شوند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی دامپزشکی البرز در پایان اضافه کرد: با نظارت‌های دقیق دامپزشکی همه ۲۱۴ اسب وارداتی تا کنون از خدمات دامپزشکی از جمله واکسیناسیون تست مشمشه، شاربن و کزاز به موقع، خونگیری برای آزمایشات لازم و غیره بهره مند شده اند و این اداره کل آمادگی کامل در خصوص اعمال نظارت‌های بهداشتی و انجام واکسیناسیون های لازم را در هر زمان دارد.

تاریخ ارسال خبر: ۱۰ آذر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۱۳۷۶۵
کرج ؛ رییس هیئت تکواندو استان البرز از کسب عنوان سوم بانوان و آقایان این استان در مسابقات تکواندو قهرمانی بزرگسالان کشور خبر داد.

محمد نوذری در گفتگو با مهر، اظهار کرد: این رقابت ها با حضور ۴۶۶ تکواندو کار از تیم های منتخب سراسر کشور به مدت ۴ روز و ابتدای این هفته در مجموعه ورزشی غدیر تهران برگزار شد.

وی افزود: در پایان این رقابت ها و در بخش آقایان تیم البرز با کسب یک مدال طلا، دو نقره و مجموع ۳۹ امتیاز پس از استانهای تهران و مازندران بر سکوی سوم ایستاد.

نوذری خاطرنشان کرد: در این رقابت ها سیاوش فخرایی به مدال طلا رسید و علی رضا درویش پور و حسین قربان زاده مدال نقره را از آن خود کردند، همچنین سیاوش فخرایی هوگوپوش شایسته البرزی به عنوان فنی ترین بازیکن این رقابتها معرفی شد.

در بخش بانوان نیز البرز با کسب دو مدال طلا و دو نقره و مجموع ۵۰ امتیاز پس از استانهای گیلان و تهران صاحب سکوی سوم رقابت ها شد.

رییس هیئت تکواندو استان البرز به مدال آوران این استان اشاره کرد و گفت: بهاره ندرخانلو و شکوفه کریمی مدال طلا و فرزانه صاحبی و فاطمه مصطفایی مدال نقره را کسب کردند.

وی تصریح کرد: در این رقابت‌ها شکوفه کریمی به عنوان فنی ترین بازیکن و سیده زهرا صمدیان به عنوان بهترین داور از البرز معرفی شدند.

نوذری در پایان با ابراز خرسندی از روی سکو رفتن تیم های البرز در مسابقات کشوری گفت: تیم های البرز پس از برگزاری اردوهای مختلف و تمرینات طاقت فرسا راهی مسابقات کشوری شدند و خوشحالم که با دست پر به استان بازگشتند.

تاریخ ارسال خبر: ۱۰ آذر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۱۳۷۶۴

چند راوی بودن شعر حافظ نمودی از پست‌مدرنیسم در قرن هشتم است

کرج ؛ یک حافظ‌شناس معتقد است حافظ در برخی از غزل‌های خود به شیوه ادبیات پست مدرن امروزی چند راوی را در شعر خود گنجانده است. به گزارش خبرنگار مهر، هفتمین نشست حافظ‌شناسی شامگاه دو‌شنبه نهم آذر از سوی معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان البرز برگزار شد.

دکتر بهادر باقری با اشاره به اینکه حافظ چهار روش برای استفاده از قرآن در شعر خود به کار گرفته است، اظهار کرد: یکی از آنها استفاده از یک آیه در شعر، دیگری ترجمه شاعرانه از یک آیه و شیوه سوم نیز ذکر کردن داستان پیامبران در شعر است.

وی افزود: همه این شیوه‌ها در شعر دیگر شاعران نیز وجود دارد و میان حافظ و بقیه در این کابردها اشتراک وجود دارد؛ اما حافظ شیوه‌ای را در استفاده از قرآن در شعرش به کار بسته است که حافظ قرآن بودن وی را نشان می‌دهد و او را از دیگر شاعران متمایز می‌کند.

باقری به این شگرد ویژه حافظ اشاره کرد و گفت: حافظ در حالی که به ظاهر یک غزل اجتماعی، عاشقانه یا عارفانه می‌سراید اما در ابیات آن غزل یک داستان دیگر نیز جریان دارد که با دقت خاصی باید این شگرد را دریافت.

این حافظ‌شناس در ادامه با تاکید بر وجود نوع خاصی از انسجام در ابیات مختلف غزل‌های حافظ اضافه کرد: غزل‌های حافظ را نمی‌توان بدون در نظر گرفتن معنای طولی آنها بیت به بیت معنا کرد؛ زیرا بر خلاف ظاهر پاشان و چندصداگونه بیت‌های غزل‌های وی، انسجام خاصی میان آنها وجود دارد که به همه بیت‌ها معنای خاصی می‌بخشد.

بررسی غزل‌های از حافظ

باقری به عوامل به وجود آمدن انسجام در شعر حافظ اشاره و گفت: یکی از دلایل به وجود آمدن چنین انسجامی، نقل داستان زندگی پیامبران است که در کل یک غزل پراکنده می‌شود و باید با دقت نظری ویژه به آن پی برد.

خیال روی تو در هر طریق همره ماست/نسیم موی تو پیوند جان آگه ماست

به رغم مدعیانی که منع عشق کنند/جمال چهره تو حجت موجه ماست

ببین که سیب زنخدان تو چه می‌گوید/هزار یوسف مصری فتاده در چه ماست

اگر به زلف دراز تو دست ما نرسد/گناه بخت پریشان و دست کوته ماست

به حاجب در خلوت‌سرای خاص بگو/فلان ز گوشه‌نشینان خاک درگه ماست

به صورت از نظر ما اگر چه محجوب است/همیشه در نظر خاطر مرفه ماست

اگر به سالی، حافظ، دری زند، بگشای/که سال‌هاست که مشتاق روی چون مه ماست

باقری گفت: این غزل یک غزل عاشقانه است که حافظ می‌سراید؛ اما کلیت آن اشاره‌ای به داستان حضرت یوسف دارد و البته زمانی که حافظ در یکی از ابیات به یوسف(ع) اشاره دارد این تلنگر را می‌زند که در بقیه بیت‌ها نیز باید به دنبال اثری از داستان حافظ گشت.

وی افزود: بیت اول این غزل به درد دل زلیخا اشاره دارد که عشق یوسف را در دل خود دارد؛ بیت دوم یادآور داستان ترنج و دست زنان مصری است که زلیخا برای عشق خود به یوسف حجت می‌آورد؛ سیب زنخدان در بیت سوم به گودی چانه معشوق اشاره می‌کند که چه دل‌های عاشقی در آن سقوط کرده است؛ بیت بعد ماجرای زندانی و فراموش شدن یوسف نزد عزیز مصر را در خود جای داده است و اینکه یوسف به دوست خود که از زندان آزاد می‌شود می‌سپارد که او را نزد عزیز مصر یادآوری کند.

حافظ استاد معماری واژگان است

این عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: نمونه‌ای دیگر، داستان «خضر» در شعر حافظ است؛ حافظ هر جای غزلش از خضر نام ببرد در بیت قبل از آن از ظلمات و در بیت‌های بعد از آن، از دریا و سفر دریایی می‌گوید.

بازآی ساقیا که هواخواه خدمتم/مشتاق بندگی و دعاگوی دولتم

زان جا که فیض جام سعادت فروغ توست/بیرون شدی نمای ز ظلمات حیرتم

هر چند غرق بحر گناهم ز صد جهت/تا آشنای عشق شدم ز اهل رحمتم

عیبم مکن به رندی و بدنامی ای حکیم/کاین بود سرنوشت ز دیوان قسمتم

می خور که عاشقی نه به کسب است و اختیار/این موهبت رسید ز میراث فطرتم

من کز وطن سفر نگزیدم به عمر خویش/در عشق دیدن تو هواخواه غربتم

دریا و کوه در ره و من خسته و ضعیف/ای خضر پی خجسته مدد کن به همتم

دورم به صورت از در دولت‌سرای تو/لیکن به جان و دل ز مقیمان حضرتم

حافظ به پیش چشم تو خواهد سپرد جان/در این خیالم ار بدهد عمر مهلتم

ترکیب چند روایی بودن در شعر حافظ

باقری افزود: حافظ استاد معماری واژگان است و واژگان را مانند آیینه‌هایی در شعر می‌چیند که اخلال در جایگاه هر کدام از واژه‌ها، کل معنا را به هم می‌ریزد؛ این هنر در نگاه اول به غزل‌های حافظ به چشم نمی‌آید، ولی با دقت کردن در آن می‌توان در شعر حافظ مشاهده کرد.

وی در ادامه افزود: این ویژگی در شعرهای دیگر حافظ نیز وجود دارد که در ترکیب با چند روایی بودن شعر زیبایی خاصی به خود می‌گیرد. غزلی که با پیر کنعان شروع می‌شود به خوبی نمونه این نوع از غزل حافظ را نشان می‌دهد.

شنیده‌ام سخنی خوش که پیر کنعان گفت/فراق یار نه آن می‌کند که بتوان گفت

حدیث هول قیامت که گفت واعظ شهر/کنایتی‌ست که از روزگار هجران گفت

نشان یار سفرکرده از که پرسم باز/که هر چه گفت برید صبا پریشان گفت

فغان که آن مه نامهربان مهرگسل/به ترک صحبت یاران خود چه آسان گفت

من و مقام رضا بعد از این و شکر رقیب/که دل به درد تو خو کرد و ترک درمان گفت

غم کهن به می‌سالخورده دفع کنید/که تخم خوشدلی این است پیر دهقان گفت

گره به باد مزن گر چه بر مراد رود/که این سخن به مثل باد با سلیمان گفت

به مهلتی که سپهرت دهد ز راه مرو/تو را که گفت که این زال ترک دستان گفت

مزن ز چون و چرا دم که بنده‌ی مقبل/قبول کرد به جان هر سخن که جانان گفت

که گفت حافظ از اندیشه‌ی تو آمد باز/من این نگفته‌ام آن کس که گفت بهتان گفت

تأکید بر مهندسی واژگان در شعر حافظ

باقری در توضیح این غزل زیبای حافظ خاطرنشان کرد: حافظ در ابتدای شعر از هجران حضرت یوسف می‌گوید، اما در ادامه، علاوه بر حافظ، حضرت یعقوب نیز راوی ماجرا می‌شود.

این حافظ‌شناس افزود: داستان‌های رئال فقط یک راوی دارد؛ اما یکی از ویژگی‌های داستان‌های پست‌مدرن تداخل راوی‌ها و چندگانه شدن روایت است؛ حافظ نیز در قرن هشتم در این غزل نوعی نگاه پست‌مدرن را نشان می‌دهد.

وی بر مهندسی واژگان در شعر حافظ تأکید و گفت: حافظ هر جا در شعرش به حضرت یوسف اشاره می‌کند از بنده نیز یاد می‌کند؛ زیرا در این ماجرا، خود یوسف به بردگی گرفته شد و حضرت یعقوب نیز بنده مقبل خداوند شد.

باقری گفت: حافظ در اشعار خود از داستان حضرت یوسف بسیار زیاد استفاده کرده است.

دانی که چیست دولت؟ دیدار یار دیدن/در کوی او گدایی بر خسروی گزیدن

از جان طمع بریدن آسان بود و لیکن/از دوستان جانی مشکل توان بریدن

خواهم شدن به بستان چون غنچه با دل تنگ/وان جا به نیک نامی پیراهنی دریدن

گه چون نسیم با گل راز نهفته گفتن/گه سر عشق‌بازی از بلبلان شنیدن

بوسیدن لب یار اول ز دست مگذار/کآخر ملول گردی از دست و لب گزیدن

فرصت شمار صحبت کز این دوراهه منزل/چون بگذریم دیگر نتوان به هم رسیدن

گویی برفت حافظ از یاد شاه یحیی/یا رب به یادش آور درویش پروریدن

نمونه‌ای شگفت‌انگیز از ذکر چند داستان در یک شعر حافظ

حافظ در این غزل، از ماجرای خود و شاه یحیی و فراموش شدن توسط وی سخن می‌گوید؛ اما در ژرفای آن به داستان یوسف اشاره می‌کند؛ در بیت اول زلیخا و مقام بلند او در مصر را گوشزد می‌کند اما عشق به یوسف او را به وضع گدایی انداخته است.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: دریده شدن پیراهن نیز یادآور داستان یوسف و برادرانش در یک وجه و یوسف و زلیخا در وجه دیگر است.

باقری ادامه داد: بیت چهارم نیز می‌تواند یادآور درد دل زلیخا، یعقوب و یا یوسف باشد.

وی خاطرنشان کرد: در بیت آخر، حافظ از فراموش شدنش توسط شاه یحیی می‌گوید و البته اشاره‌ای دارد به داستان یوسف و زندانی شدن و از یاد عزیز مصر رفتن.

این ادیب ضمن ابراز شگفتی از چنین هنری که در شعر حافظ نهفته است، گفت: این هنر بسیار شگفت‌انگیری است که کسی بتواند در یک شعر چند لایه داستان بیاورد.

وی در ادامه به نمونه‌ای شگفت‌انگیز از ذکر چند داستان در یک شعر حافظ اشاره کرد و گفت:

شاه ترکان سخن مدعیان می‌شنود/ شرمی از مظلمه خون سیاووشش باد

گر چه از کبر، سخن با من درویش نگفت/جان فدای شکرین پسته خاموشش باد

چشمم از آینه‌داران خط و خالش گشت/لبم از بوسه ربایان بر و دوشش باد

نرگس مست نوازش‌کن مردم‌دارش/خون عاشق به قدح گر بخورد نوشش باد

به غلامی تو مشهور جهان شد حافظ/حلقه بندگی زلف تو در گوشش باد

طعنه حافظ به پادشاهان زمان خود

در بیت نخست، اولین منظور حافظ از «شاه ترکان» با توجه به مطرح کردن نام سیاوش، افراسیاب است که به شایعات اطرافیان خود در مورد سیاوش گوش می‌دهد و در نهایت نیز سیاوش را به قتل می‌رساند؛ پس معنای اول، معنایی اساطیری پیدا می‌کند.

باقری افزود: در معنای دوم این بیت می‌توان شاه ترکان را همان سرآمد زیبارویان زمان دانست که به سخن کسانی گوش می‌کند که فقط ادعای عاشقی دارند؛ در حالی که عاشق واقعی حافظ است. پس معنای دوم، معنایی فردی به خود می‌گیرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اما این بیت را می‌توان در معنای سوم نیز تفسیر کرد که معنایی تاریخی پیدا کرده و حاکی از طعنه حافظ به پادشاه زمان خود است. در آن زمان، شاه شجاع به شاه ترکان معروف شده بود که به علت عدم اعتماد نابجا به شیرازی‌های زمان خود، تمام خدمتکاران دستگاه خود را از میان ترک‌ها برگزیده بود و حافظ به او به خاطر این کار و گوش دادن به سخنان اطرافیانش یا یک حادثه اجتماعی دیگر طعنه زده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی بیان کرد: در باورهای عامیانه ما، مسیح در حال عروج به آسمان‌های بالاتر، در آسمان چهارم مورد بازخواست قرار می‌گیرد که آیا چیزی از دنیا با خود به همراه دارد یا خیر؛ مشخص می‌شود که او سوزنی را با خود به همراه آورده است و به علت همین تعلق دنیایی، از عروج به آسمان بالاتر منع و مقرر می‌شود که در آسمان چهارم بماند.

بهادر باقری خاطرنشان کرد: حافظ با این پیش‌زمینه که مسیح در آسمان چهارم و در همسایگی با خورشید زندگی می‌کند، وقتی در شعرهایش از مسیح می‌گوید کل غزل را نجومی و نورباران می‌کند.

مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو/یادم از کشته خویش آمد و هنگام درو

گفتم ای بخت بخفتیدی و خورشید دمید/گفت با این همه از سابقه نومید مشو

گر روی پاک و مجرد چو مسیحا به فلک/از چراغ تو به خورشید رسد صد پرتو

تکیه بر اختر شب دزد مکن کاین عیار/ تاج کاووس ببرد و کمر کیخسرو

گوشوار زر و لعل ار چه گران دارد گوش/دور خوبی گذران است نصیحت بشنو

چشم بد دور ز خال تو که در عرصه حسن/بیدقی راند که برد از مه و خورشید گرو

آسمان گو مفروش این عظمت کاندر عشق/خرمن مه به جوی، خوشه پروین به دو جو

آتش زهد و ریا خرمن دین خواهد سوخت/حافظ این خرقه پشمینه بینداز و برو

اشعار حافظ انسجام ویژه ای دارد

وی در توضیح این غزل بسیار زیبا و شگفت‌انگیز حافظ که حتی گوته را نیز مجذوب خود کرده بود، گفت: حافظ در این غزل نام حضرت مسیح را ذکر می‌کند و به تبع آن از ۱۰ اصطلاح نجومی در آن استفاده می‌کند و به عبارتی غزل را نورباران می‌کند.

باقری به نمونه‌ای دیگر از چنین انسجام‌هایی در شعر حافظ اشاره کرد و گفت: داستان شیخ صنعان در شعر حافظ نیز چنین وضعیتی دارد؛ شیخ صنعان شیخ بزرگی بود که مریدان زیادی داشت؛ او یک شب در خواب می‌بیند که باید به سمت روم برود و همین کار را نیز انجام می‌دهد و مریدان نیز با او همراه می‌شوند، شیخ صنعان در روم دلباخته دختری مسیحی می‌شود و عشقش را به او ابراز می‌کند اما دختر مسیحی برای او شرط می‌گذارد که در صورتی به وصالش خواهد رسید که شیخ زنار بپوشد، شراب بخورد و چوپان خوک‌های وی شود؛ شیخ شروط معشوق را علی‌رغم تلاش‌های مریدان می‌پذیرد و به همه چیز پشت می‌کند، حافظ در مورد این داستان چنین می‌سراید:

بلبلی برگ گلی خوش رنگ در منقار داشت/و اندر آن برگ و نوا خوش ناله‌های زار داشت

گفتمش در عین وصل این ناله و فریاد چیست/گفت ما را جلوه معشوق در این کار داشت

یار اگر ننشست با ما نیست جای اعتراض/پادشاهی کامران بود از گدایی عار داشت

در نمی‌گیرد نیاز و ناز ما با حسن دوست/خرم آن کز نازنینان بخت برخوردار داشت

خیز تا بر کلک آن نقاش جان افشان کنیم/ کاین همه نقش عجب در گردش پرگار داشت

گر مرید راه عشقی فکر بدنامی مکن/شیخ صنعان خرقه رهن خانه خمار داشت

وقت آن شیرین قلندر خوش که در اطوار سیر/ذکر تسبیح ملک در حلقه زنار داشت

چشم حافظ زیر بام قصر آن حوری سرشت/شیوه جنات تجری تحتها الانهار داشت

وی در پایان گفت: در نهایت شیخ صنعان به طریقت پیشین خود باز می‌گردد و این بار نوبت به آن دختر مسیحی می‌رسد که بر همه اعتقادات گذشته خویش پشت کرده و قدم در راه عشق شیخ صنعان بگذارد و با او همراه شود. این شگرد انسجام در شعر حافظ ویژه خود حافظ است و نمونه مشابهی ندارد.

تاریخ ارسال خبر: ۱۰ آذر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۱۳۷۶۳

فقر فضای ورزشی در جوان‌ترین استان کشور/ دستگاه‌ها پای کار آمدند

کرج ؛ البرز به‌عنوان یکی از جوان‌ترین استان‌های کشور یاد می‌شود در حالی‌که در حوزه سرانه فضاهای ورزشی دچار فقر است و این محرومیت باعث شده دستگاه‌های مختلف برای رفع مشکل به میدان بیایند.خبرگزاری مهر ؛ گروه استان‌ها: توسعه سرانه‌های ورزشی به‌عنوان یکی از راه‌های پیشگیرانه ناهنجاری‌های اجتماعی مطرح است و دریک بیان کلی از آن به‌عنوان دشمن اعتیاد یاد می‌شود.

از قدیم می‌گویند نسل جوان اگر سرگرم کار و ورزش باشد هیچ‌گاه به سمت اعتیاد نمی‌رود و در نزد عامه مردم نیز یک ورزشکار به‌طورقطع فردی سالم و مولد برای جامعه خود محسوب می‌شود.

اما در استان جوان و نوپای البرز تا چه حد دسترسی جوانان و نوجوانان به فضاهای ورزشی ممکن است و سهولت استفاده از آن برای این قشر تا چه حدی است؟ هزینه بهره‌مندی از خدمات ورزشی در این استان چگونه است و آیا همه طیف‌های جامعه توان بهره‌مندی از آن رادارند؟

برای رسیدن به پاسخ این سوالات بد نیست ابتدا داشته‌های ورزش البرز را در ابعاد مختلف مرور کنیم.

استان البرز دارای بیش از ۲۰۰ فضای ورزشی دولتی و متعلق به ارگان‌های مختلف شامل زمین‌های روباز، سالن‌های ورزشی چندمنظوره، سالن‌های تخصصی ورزشی و استخر در بخش دولتی است و در بخش خصوصی طبق آخرین آمار ارائه‌شده از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان ۶۸۴ فضای ورزشی به شهروندان ارائه خدمات می‌کنند.

در مجموع داشته‌های بخش خصوصی و دولتی سرانه فضای ورزشی ۳۸ سانتی‌متر مربع برای هر نفر در استان البرز وجود دارد که در مقایسه با میانگین یک متر کشور فاصله‌ای فراوان دارد.

این میزان محرومیت اما در نقاط مختلف استان البرز و با توجه به تراکم جمعیتی متفاوت است به‌گونه‌ای که فردیس و کرج شرایط بسیار نامساعدی در خصوص سرانه‌های ورزشی دارند و رتبه اول کشور را در اختیاردارند و دیگر شهرستان‌های استان البرز با شدت کمتر در رتبه‌های بعدی قرارگرفته‌اند.

با توجه به این فاصله زیاد میان عرضه و تقاضا پس از تشکیل استان البرز تلاش‌هایی برای افزایش اعتبارات عمرانی و به سرانجام رساندن اماکن ورزشی نیمه‌کاره و متعاقب آن تقویت زیرساخت‌های ورزشی آغاز شد.

چندین و چند طرح ورزشی در مناطق مختلف استان البرز تعریف و کلنگ زنی شد اما شرایط نامطلوب درآمدی کشور در سه سال گذشته این فرایند را عقیم گذاشت و حال بسیاری از طرح‌های ورزشی البرز با پیشرفت‌های فیزیکی مختلف خاک می‌خورندچندین و چند طرح ورزشی در مناطق مختلف استان البرز تعریف و کلنگ زنی شد اما شرایط نامطلوب درآمدی کشور در سه سال گذشته این فرایند را عقیم گذاشت و حال بسیاری از طرح‌های ورزشی البرز با پیشرفت‌های فیزیکی مختلف خاک می‌خورند.

البته در ماه‌های اخیر تحرکاتی برای به سرانجام رساندن برخی طرح‌های عمرانی نیمه‌کاره صورت گرفته است و ماحصل این تلاش‌ها افتتاح چندین فضای ورزشی در یک سال گذشته و آماده‌سازی ۸ فضای ورزشی در سه ماه آینده است.

سپاه پاسداران همواره به نیاز اقشار مختلف مردم توجه می‌کند

در کنار این تلاش متولی اول ورزش البرز شهرداری‌های شهرهای مختلف استان البرز و سپاه استان در مناطق مختلف هم با درک شرایط کنونی و محدودیت اعتبارات به میدان ورزش آمده‌اند و سعی در کاهش محرومیت‌ها دارند.

شهرداری کرج در ابتدای امسال استخر چندمنظوره خود در یکی از مناطق محروم کرج را به بهره‌برداری رساند و فضاهای ورزشی خود را مورد بهسازی و بازسازی قرارداد درعین‌حال با تصویب شورای شهر احداث ۱۲ سالن ورزشی چندمنظوره در مناطق ۱۲ گانه شهری کرج آغازشده است که برخی از آن‌ها در آستانه بهره‌برداری است.

سپاه استان البرز نیز در قالب طرح ۹ دی و بصیرت احداث فضاهای ورزشی را در شهرستان‌های مختلف استان آغاز کرده است که بخش اعظمی از آن‌ها در دو سال اخیر درمدار بهره‌برداری قرارگرفته است درعین‌حال یکی از مجهزترین استخرهای البرز با عنوان سوم خرداد توسط این نهاد در تابستان امسال به بهره‌برداری رسید.

تلاش‌های صورت گرفته در حوزه افزایش سرانه‌های ورزشی در حالی از سوی نهادهای مختلف البرز رقم خورده است که به نظر می‌رسد هنوز در این بخش باید کار بیشتری صورت گیرد تا کمبودهای این بخش کمتر شود.

مسئول تربیت‌بدنی سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز در ارتباط با تلاش‌های این ارگان برای کاهش محرومیت‌های ورزش در البرز به خبرنگار مهر گفت: سپاه پاسداران همواره به نیاز اقشار مختلف مردم توجه داشته و نسل جوان و رفع نیازهایش را یکی از اولویت‌های خود دانسته است.

مهدی عسگری افزود: در حال حاضر ده‌ها فضای ورزشی سپاه استان البرز در مناطق و حوزه‌های مختلف استان و شهرستان‌های شش گانه البرز احداث و با ظرفیت کامل به مردم خدمات‌دهی می‌کنند.

جوانان مخاطبان اصلی حوزه ورزش

وی ادامه داد: ما معتقدیم فضاهای ورزشی در نقاط مختلف شهر باید به‌گونه‌ای باشد که نوجوانان و جوانان با کمترین وقت و هزینه بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند و تلاش می‌کنیم به سمتی برویم که هیچ جوانی به دلیل نبود زیرساخت‌های ورزشی از ورزش کردن بازنماند.

عسگری تصریح کرد: سپاه استان البرز خود را مقید به توسعه ورزش به‌عنوان یک حرکت فرهنگی اثرگذار در سالم‌سازی جامعه می‌داند و در حد توان و امکانات خود در جهت تقویت زیرساخت‌های ورزش گام برمی‌دارد.

در ادامه؛ معاون ورزشی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کرج هم در خصوص مشارکت شهرداری کلان‌شهر کرج در توسعه ورزش و محرومیت‌های موجود گفت: شهرداری کرج مشکلات موجود در ورزش کرج و استان را دغدغه خود می‌داند و بر همین اساس در سال‌های اخیر روند احداث فضاهای ورزشی به‌عنوان بستر توسعه ورزش شتاب محسوسی گرفته است.

محسن عبدلی افزود: در حال حاضر در تمام مناطق شهری کرج فضاهای ورزشی متعلق به شهرداری با ظرفیت کامل به مردم سرویس‌دهی می‌کنند و در برخی ساعت‌ها این خدمات رایگان است.

وی به طرح جدید این سازمان برای سرویس‌دهی به سالمندان هم اشاره کرد و گفت: جوانان مخاطبان اصلی ما در حوزه ورزش هستند بااین‌حال در استخر شهدای گلشهر طرحی را پیاده کرده‌ایم که طی آن سالمندان و افراد بالای ۶۰ سال به شکل رایگان در اولین سانس صبح‌ها از استخر شهدای گلشهر استفاده کنند و در فصل سرما سالن‌های ورزشی ما پذیرای شهروندان در ورزش صبحگاهی است.

نیاز ورزش البرز با افتتاح پروژه‌های موجود برطرف نمی‌شود

وی در پایان بابیان اینکه مدیریت شهری کرج به نیازهای نسل جوان در حوزه سرانه‌های ورزشی بی‌تفاوت نیست، گفت: کمبودها را می‌دانیم و واقفیم که امکانات موجود کفاف توقعات نسل جوان را نمی‌دهد بااین‌حال به اعتراف کارشناسان شهرداری کرج در حوزه توسعه ورزش اثربخش بوده است و سعی کرده یک بازوی توانا برای متولیان ورزش استان البرز باشد.

اما، مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز هم معتقد است برای کاهش کمبودهای حوزه ورزش در بحث زیرساخت‌ها باید کار بیشتری کرد و از تمام ظرفیت‌ها برای رسیدن به استانداردهای کشوری بهره گرفت.

رضا گل محمدی در گفتگو با مهر اظهار کرد: سال گذشته ۱۱ فضای ورزشی در البرز به بهره‌برداری رسید و در سال ۹۴ تاکنون ۶ پروژه و در ادامه ۸ طرح به بهره‌برداری می‌رسد.

وی تصریح کرد: البته نیاز ورزش البرز و فقر سرانه آن بسیار بیشتر از این است که با افتتاح این پروژه‌ها برطرف شود، اما خدا را شاکریم که توانستیم با پیگیری‌ها و تلاش‌های مستمر قدم‌های مثبتی را در جهت بهبود زیرساخت‌ها و ارتقای سرانه‌های ورزش برای خدمت بیشتر به ورزشکاران استان برداریم.

گل محمدی بابیان اینکه برای به سرانجام رسیدن تمام پروژه‌های ورزشی نیمه‌تمام البرز حداکثر توان خود را به کار گرفته‌ایم گفت: سالن شش‌هزارنفری کرج به‌عنوان مهم‌ترین طرح ورزشی البرز در حال حاضر به شکل مناسبی در حال اجراست و هرروز روند کار آن رصد می‌شود ضمن آنکه ۱۴ پروژه ورزشی نیمه‌تمام را آماده ارائه به بخش خصوصی کرده‌ایم تا از این طریق تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه حضور بخش خصوصی در طرح‌های نیمه‌تمام می‌تواند بیش از ۳۰ میلیارد تومان نقدینگی را به پروژه‌های ورزشی استان تزریق کند گفت: امیدوارم با استقبال خوب بخش خصوصی و تمایل سرمایه‌گذاران بخشی از گره‌های ورزش استان در موضوع زیرساخت‌ها مرتفع شود.

واگذاری برخی فضاهای ورزشی به افراد بدون صلاحیت

مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز در پایان تصریح کرد: افزایش اعتبارات عمرانی ورزش البرز از ۳ میلیارد سال قبل به ۲۰ میلیارد تومان در سال جاری یک اتفاق خوب برای ورزش البرز است و امیدوارم این حرکت پرشتاب عمرانی عاملی برای کاهش محرومیت‌های فراوان ورزش البرز شود.

به گزارش خبرنگار مهر، رشد فزاینده جمعیت البرز به‌واسطه مهاجرت‌های بی‌رویه در ۲ دهه اخیر در کنار بی‌توجهی به توسعه زیرساخت‌ها این استان را به یکی از فقیرترین استان‌های کشور در بحث سرانه‌های ورزشی مبدل کرده است. با همه اقداماتی که از سوی ارگان‌های مختلف صورت گرفته نمی‌توان از خیلی نواقص و ایراداتی که در حوزه سخت‌افزاری ورزش البرز وجود دارد به‌راحتی چشم پوشید.

کف‌پوش‌های مستهلک و معیوب با خطر آسیب به ورزشکاران، نگهداری‌های نادرست اماکن ورزشی، برخی واگذاری‌های پر ایراد و مشکل‌دار فضاهای ورزشی به بخش خصوصی و افراد بدون صلاحیت در کنار دریافت هزینه‌های گزاف استفاده از برخی اماکن ورزشی همچنان به‌عنوان موانعی اصلی برای عدم بهره‌وری مناسب از داشته‌های موجود مطرح است و این توقع می‌رود در کنار تلاش برای تقویت سرانه‌ها موضوع مدیریت امکانات نیز دیده شود.

در استانی که هرروز شاهد افزایش مراکز ترک اعتیاد هستیم و قلیان سراها به شکل قارچ گونه‌ای در آن رشد می‌کنند و تهدیدات متنوع در کمین جوانان است شاید توسعه فضاهای ورزشی، رونق ورزش و جلب جوانان به میدان ورزش بتواند بر اسب لجام‌گسیخته اعتیاد و بزه‌های اجتماعی افسار بزند پس رفع محرومیت‌های ورزش را به‌مانند دیگر بخش‌ها جدی بگیریم و به این باور برسیم که با رونق ورزش و افزایش فضاهای ورزشی هم سایه تهدید را از سر جوان‌ترین استان کشور دور می‌کند و هم نشاط و شادابی را برای آینده‌سازان این استان مهم کشور به ارمغان می‌آورد.

با این‌حال به نظر می‌رسد ایجاد همدلی میان ارگان‌های مختلف در کنار تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی می‌تواند کمک شایانی برای کمرنگ کردن محرومیت در جای‌جای این استان باشد.

خبرنگار: مجتبی علی‌مردانی

تاریخ ارسال خبر: ۱۰ آذر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۱۳۷۶۲

نمایشگاه عکس«اشک واره» در کرج افتتاح شد/عکاسی با موضوع عاشورا

کرج ؛ نمایشگاه عکس «اشک واره» به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، خانه عکاسان و گروه «افرا» در نگارخانه قائم مقامی این اداره کل افتتاح شد.به گزارش خبرنگار مهر، مراسم افتتاح نمایشگاه عکس «اشک واره» شامگاه دوشنبه با حضور علاقه‌مندان به هنر عکاسی در نگارخانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز برگزار شد.

بهارک زرگر وفا دبیر اجرایی انجمن عکاسان استان البرز در حاشیه افتتاحیه در گفتگو با مهر اظهار کرد: این نمایشگاه با موضوع واقعه عاشورا با ۴۰ اثر از ۴۰ استاد به‌نام و سرشناس عکاسی که با عشق آثار خود را در اختیار این نمایشگاه گذاشتند، آغاز به کارکرده است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه هنرمند برای خلق اثر احتیاج به انگیزه دارد، خاطرنشان کرد: عکاسی از واقعه‌ی عاشورا دریای از انگیزه است. چراکه در پس این انگیزه مجموعه‌ای باعظمت را می‌توان به نمایش گذاشت.

زرگر وفا گفت: عکس‌ها مربوط به آیین‌های و مراسم تعزیه شهرهای ازجمله بیجار، خرم‌آباد و یزد است در این نمایشگاه ۴۰ اثر به نیت اربعین از اساتید بزرگ کشور و ۱۳ عکس از هنرمندان البرزی در معرض دیده همگان قرارگرفته است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه در این نمایشگاه ۲۷ عکس از خانه عکاسان جوان تهران در معرض دید قرار داده‌شده است، گفت: این نمایشگاه تا ۱۵ آذرماه ادامه دارد.

دبیر اجرایی انجمن عکاسان استان البرز به برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوع شناخت نشانه‌های مذهبی در عکاسی توسط استاد کاوه فرزانه و همچنین کارگاه آموزشی دیگری با موضوع مستند اجتماعی توسط استاد ساتیار امامی در حین برگزاری نمایشگاه اشک واره اشاره کرد.

زرگر وفا در ادامه افشین بختیار، احمد نصیرپور، قاسم محمدی، محمد بابایی و علی مهاجران را اساتید و عکاسان البرزی شرکت‌کننده در این نمایشگاه معرفی کرد.

در ادامه این مراسم کاوه فرزانه در خصوص کیفیت آثار نمایشگاه گفت: هر عکس مقدس است چراکه حاصل زحمت انسانی است که از زندگی روزمره‌اش عبور کرده و به ثبت آن می‌پردازد.

فرزانه نقد عکس رازمانی اثرگذار دانست که در حضور عکاس باشد و گفت: در عکاسی واقعه عاشورا باید به نشانه‌ها و مفهوم رنگ، فرم و موضوع توجه کرد.

وی برپایی چنین نمایشگاهی را با موضوع اربعین و واقعه عاشورا بسیار تأثیرگذار دانست و اضافه کرد: واقعه عاشورا نبرد بین خیر و شر است که یک ظاهر و یک باطن دارد عاشورا وابسته به یک ملت نیست، وابسته به جهان است.

علی مهاجران عکاس طبیعت و حیات‌وحش در ادامه در خصوص متمایز بودن اثرش در این نمایشگاه، گفت: خط ارتباطی اثر من با این نمایشگاه عکسی از فلامینگو است. فلامینگو‌ (مرغ حسینی) در باورهای محلی مردم گیلان و مازندران محترم به شمار می‌آید. مردم این منطقه معتقد بودند فلامینگو در قتلگاه امام حسین(ع) بوده است. به همین دلیل بال‌هایش خونین و قرمز شده است بر اساس این عقیده از شکار کردنش خودتری می‌کنند.

وی در پایان با تأکید بر اینکه عکاسی کار آسانی نیست، بیان کرد: برپایی نمایشگاه عکاسی هم به لحاظ فرهنگ‌سازی و هم به لحاظ حمایت از عکاسان می‌تواند مورد اهمیت و تأثیرگذار باشد.

تاریخ ارسال خبر: ۹ آذر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۱۲۸۶۰

محدودیت‌های ترافیکی محور کرج – چالوس اعلام شد

کرج ؛ رئیس پلیس‌راه استان البرز محدودیت‌های ترافیکی روزهای پایانی این هفته محور کرج ؛ چالوس را اعلام کرد.سرهنگ رضا اکبری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلام محدودیت‌ ترافیکی محور کرج ؛ چالوس، اظهار کرد: برای روان‌سازی و تخلیه بار ترافیکی این محور روز جمعه سیزدهم آذرماه از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه از شمال به جنوب یک‌طرفه می‌شود.

وی در ادامه تردد وسایل نقلیه از ساعت ۱۳ روز جمعه سیزدهم آذرماه، تا ساعت ۲ بامداد روز شنبه ۱۴ آذرماه از کرج به سمت مرزن آباد را یک‌طرفه اعلام کرد.

اکبری در ادامه خاطرنشان کرد: این محدودیت ترافیکی که از محدوده مرزن آباد در منطقه «دزدبن» اعمال می‌شود تا ساعت ۲ بامداد روز شنبه ۱۴ آذرماه ادامه خواهد داشت.

به گفته رئیس پلیس‌راه استان البرز اگر بار ترافیکی در محور کرج ؛ چالوس در ساعات اعمال محدودیت‌های ترافیکی کم نشود ساعت محدودیت افزایش می‌یابد.

همراه داشتن زنجیرچرخ در محورهای کوهستانی البرز الزامی است

وی تأکید کرد: در زمان اعمال محدودیت‌های ترافیکی تردد انواع تریلر، کامیون و موتورسیکلت در محور کرج ؛ چالوس و بالعکس ممنوع است.

رئیس پلیس‌راه استان البرز به‌پیش بینی هواشناسی مبنی بر کاهش محسوس دما و بارش برف در محورهای کوهستانی اشاره کرد و گفت: همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در محورهای کوهستانی استان برای رانندگان الزامی است.

سرهنگ اکبری در پایان از رانندگانی که قصد عبور از محورهای مواصلاتی استان البرز را دارند خواست با حفظ آرامش و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از بروز هرگونه حادثه جلوگیری و سفری خوش را برای خود و خانواده‌هایشان رقم بزنند.

تاریخ ارسال خبر: ۹ آذر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۱۳۷۶۱

بارش برف در ارتفاعات البرز/دمای هوای«دیزین» به منفی۶درجه می‌رسد

کرج ؛ هواشناسی استان البرز برای روزهای پایانی این هفته به‌ویژه روز جمعه با شمالی شدن جريانات و نفوذ هوای سرد، كاهش قابل‌توجه دما و بارش برف در ارتفاعات استان را پيش‌بينی کرد.منصور رحمانیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام وضعیت جوی استان، اظهار کرد: بررسی آخرين داده‌ها و الگوهای پيش‌يابی هواشناسی بيانگر جوی نسبتاً پايدار در استان البرز طی ‌امروز و اوايل فردا، سه‌شنبـه است كه پيامد آن افزايش غلظت آلاينده‌های جوی و كاهش كيفيت هوا به‌ویژه در شهرهای صنعتی و پرجمعيت استان البرز خواهد بود.وی در ادامه خاطرنشان کرد: سالمندان، كودكان و افراد دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی از تردد غیرضروری در سطح شهر در مدت یادشده بپرهیزند.

رحمانیان ادامه داد: از روز سه‌شنبه يک سامانه بارشی از سمت غرب و شمال غرب وارد كشور می‌شود كه انتظار داريم از بعدازظهر روز سه‌شنبه و طی روز چهارشنبه استان البرز را تحت تأثیر قرار دهد و سبب افزايش ابر، وزش باد و به‌تدریج بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد نسبتاً شديد و در مناطق كوهستانی بارش برف شود.

دمای هوا در روزهای پایانی هفته کاهش می‌یابد

مدیرکل هواشناسی استان البرز گفت: اين سامانه بارشی تا روزهای پايانی هفته در استان فعال خواهد بود. از روز پنج‌شنبه و به‌ویژه روز جمعه با شمالی شدن جريانات و نفوذ هوای سرد، كاهش قابل‌توجه دما در استان البرز پيش‌بينی می‌شود.

وی در ادامه وضعیت جوی امروز، دوشنبه در شهرستان کرج را صاف تا قسمتی ابری در پاره‌ای نقاط غبارآلود همراه با وزش باد پیش‌بینی کرد.

رحمانیان وضعیت جوی امروز شهرستان‌های استان را قسمتی ابری، در پاره‌ای نقاط همراه با غبار محلی، بعدازظهر همراه با افزایش ابر و وزش باد، بارش باران و گاهی رعدوبرق اعلام کرد.

وی در پایان وضعیت جوی امروز و فردا در منطقه «دیزین» را قسمتی ابری در بعدازظهر ظهرها همراه با وزش باد به‌تدریج بارش بارن و برف اعلام کرد و گفت: کمینه دمای هوا در این منطقه به منفی ۶ درجه سانتی گراد خواهد رسید.

تاریخ ارسال خبر: ۹ آذر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۱۳۷۶۰

حضور نماینده البرز در فصل جدید لیگ دسته اول فوتسال کشور

کرج ؛ نایب رییس هیئت فوتبال استان البرز از حضور نماینده البرز در فصل جدید لیگ دسته اول فوتسال کشور خبر داد.

بهروز یمینی در گفتگو با مهر اظهار کرد: باشگاه مبل کریمی البرز با مساعدت فدراسیون و اخذ امتیاز دسته اول در این سطح از رقابت ها حضور خواهد داشت.

وی افزود: این باشگاه فصل قبل در لیگ دسته دوم کشور به میدان رفت اما علیرغم حضور در مراحل پایانی نتوانست جواز حضور در دسته اول کشور را کسب کند.

یمینی با بیان اینکه بازی های این تیم از هفته آینده شروع می شود گفت: لیگ دسته اول فوتسال کشور با حضور ۲۰ تیم در دو گروه ۱۰ تیمی برگزار می شود و نماینده البرز در اولین گام دوشنبه هفته آینده در سالن انقلاب اسلامی کرج میزبان خواهد بود.

نایب رییس هیئت فوتبال استان البرز ادامه داد: باشگاه مبل کریمی از توان بومی استان و نفرات البرزی تشکیل شده است و در کنار باشگاه مقاومت می تواند بستر خوبی برای رشد و بالندگی استعدادهای البرزی باشد.

یمینی خاطرنشان کرد: فوتسال البرز با توجه به غنای بالای خود این استحقاق را دارد تا در لیگ های فوتسال کشور حضوری موثر و پررنگ داشته باشد و خوشحالم که این اتفاق در حال رخ دادن است.

وی در پایان افزود: در لیگ های فوتسال پایه کشور نیز تیم مقاومت حضور دارد و در رده جوانان نیز در حال فراهم کردن مقدمات حضور تیمی از البرز هستیم تا در تمام رده های سنی در فوتسال کشور مشارکت داشته باشیم.

تاریخ ارسال خبر: ۹ آذر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۱۳۷۵۹

آمار دقیقی از کارتن‌خواب‌ها در کرج وجود ندارد

کرج؛ مدیرکل امور اجتماعی استانداری البرز با تأکید بر اینکه آمار دقیقی از کارتن‌خواب‌ها در کلان‌شهر کرج وجود ندارد، گفت: معضل کارتن‌خوابی در شهرستان‌های استان کمتر به چشم می‌خورد.حمیدرضا عسگری مورودی در گفتگو با خبرنگار مهر، و در پاسخ به این پرسش که آیا آماری دقیق از کارتن‌خواب‌ها در استان البرز به‌ویژه کلان‌شهر کرج وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: آمار دقیقی از کارتن‌خواب‌ها در استان البرز و کلان‌شهر کرج وجود ندارد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه معضل کارتن‌خوابی در شهرستان‌های استان کم‌رنگ‌تر است، گفت: این معضل در مرکز استان بیشتر به چشم می‌خورد.

عسگری مورودی به وجود گرمخانه در شهرستان کرج اشاره کرد و گفت: به همت استانداری البرز و شهرداری کرج گرمخانه آقایان در کرج راه‌اندازی شده است و روزانه ۱۲۰ نفر از کارتن‌خواب‌ها در این گرمخانه خدمات دریافت می‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مسئولان و متولیان استان برنامه‌ای برای راه‌اندازی گرمخانه ویژه بانوان دارند یا خیر، گفت: مقررشده است با همکاری شهرداری کرج و سازمان‌های مردم‌نهاد گرمخانه بانوان در آینده‌ای نزدیک راه‌اندازی شود.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری البرز ادامه داد: با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد کارگاه‌های حرفه‌آموزی برای بانوان کارتن‌خواب راه‌اندازی می‌شود تا از این طریق بانوان بی‌خانمان به امرارمعاش بپردازند.

۲۸ محله حاشیه نشین در استان البرز وجود دارد

عسگری مورودی به وجود سکونتگاه‌های غیررسمی در استان البرز به‌ویژه کلان‌شهر کرج اشاره کرد و گفت: در محلات حاشیه‌نشین فقر فرهنگی، بهداشتی و آموزشی وجود دارد و بسیاری برای کسب موقعیت شغلی به کرج می‌آیند ولی به دلیل هزینه‌های بالا مجبور به سکونت در حاشیه شهرها می‌شوند و همین موضوع به معضل کارتن‌خوابی دامن زده است.

به گزارش خبرنگار مهر، آبان ماه جاری استاندار البرز با اشاره به روند رو به رشد سکونتگاه‌های غیرمجاز در این استان گفته بود: ۲۸ محله حاشیه‌نشین در استان البرز وجود دارد کلان‌شهرکرج از لحاظ مهاجرت رتبه یک کشوری را دارد.

سید حمید طهایی استاندار البرز با اشاره به روند رو به رشد سکونتگاه‌های غیرمجاز در استان نیز گفته بود: سکونتگاه‌های غیررسمی این استان با ۲۸ محله در نقاط مختلف ایجادشده که باید توجه ویژه‌ای به این پدیده شود و در همین راستا اتاق فکر سکونتگاه‌های غیررسمی تشکیل‌شده است.

در پایان باید گفت؛ وجود چهار زندان ملی و استانی مستقر در البرز موجب افزایش پدیده حاشیه‌نشینی و کارتن‌خوابی شده است. نبود آمار رسمی از کارتن‌خواب‌ها در استان معضل بزرگ به شمار می‌رود و نمره منفی در کارنامه مسئولان استان است که باید توسط متولیان امر مورد توجه ویژه ای قرار گیرد.

معضل کارتن‌خوابی در حالی در البرز در حال افزایش است که این استان مُهر مهاجرپذیری بر پیشانی دارد و مسئولان امر برای این پدیده تا کنون برنامه مدونی ارائه نکرده اند. به همین منظور ضروری به نظر می‌رسد همه دستگاه‌های حمایتی مثل شهرداری‌ها، نیروی انتظامی، ستاد مبارزه با مواد مخدر و بهزیستی همراه با سایر نهادهای مردمی فعال برای ساماندهی کارتن‌خواب‌ها با برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات جدی به وظیفه خود عمل کنند.